csütörtök , 3 április 2025
Kezdőlap Tippek Hogyan történik a tetőtér szigetelése belülről?
Tippek

Hogyan történik a tetőtér szigetelése belülről?

116
tetőtér megfelelő szigetelése

A tetőtér megfelelő szigetelése rendkívül fontos, hogy otthonunkban komfortos hőmérsékletet tudjunk biztosítani télen-nyáron egyaránt. Az 20-30-40 évvel ezelőtt épült házaknál gyakran találkozhatunk mindössze 5 cm-es vagy még vékonyabb szigeteléssel, ami nem elegendő a hőveszteség minimalizálására.

A hőenergetikai felmérés 2012-től kötelező házvásárláskor, de ez csak az épület megfelelőségét mutatja, nem konkrétan a szigetelés állapotát. Az első fűtési szezon beköszöntével gyakran találkozhatunk magas fűtési költségekkel, ami bizony indokolja a szigetelés javítását. Az ehhez szükséges hő- és hangszigetelő anyagokat a Józan Kft.-től is beszerezhetjük.

Mit érdemes figyelembe venni?

A tető a ház egyik legnagyobb “hőpazarlója,” átlagosan 20-25% veszteséget okozva. A szigeteléssel ezen jelentősen javíthatunk, azonban eltérő megoldások szükségesek a padlás és a beépített tetőtér esetében. Mielőtt nekilátunk, fontos tisztázni, hogy milyen célt szolgál majd a tetőtér.

Padlástér szigetelése

Amennyiben olyan padlást kívánunk kialakítani, amely valószínűleg nagyobb terhelésnek lesz kitéve (például az épp nem szükséges holmik tárolására), terhelhető, lépésálló szigetelési módra van szükség. Ha a padlásteret nem terheljük, használhatunk például kőzet- vagy üveggyapot, amelyeket tekercses vagy táblás változatban is megvásárolhatunk.

Lakótér kialakítása a tetőtérben

A lakótér szigetelése már egy kicsit bonyolultabb feladat. Fontos, hogy a tetőfedés alatt szellőzőrést hagyjunk, a pára elvezetése érdekében. A szarufák közé helyezett szigetelés esetében ajánlott legalább 15 cm vastag kőzetgyapotot használni.

A táblás szigetelések több előnnyel bírnak, mint a tekercsesek. Könnyebben behelyezhetők, és nem deformálódnak. Ha a szigetelés vastagabb, mint a szarufák, azokat célszerű lécekkel kiegészíteni a hatékony szigetelés érdekében.

Az ilyen jellegű hőszigetelést szoríthatjuk a szarufák közé, vagy rögzíthetjük kötöző drótokkal. A tekercses anyag esetében mindenképpen szükség van kötözésre is, hogy megakadályozzuk a lecsúszást. Használjunk rozsdamentes, horganyzott kötöző drótot a korrózió elkerülése érdekében. Árban nincs jelentős különbség, de a korróziómentesség hosszú távon mindenképp megéri.

Záró lépések és védelmi intézkedések

A befejezéshez párazáró fóliát is használni kell, amely megakadályozza a nedvesség lecsapódását a szigetelőanyag és a belső fal között. A modern, hőtükrös fóliák akár néhány százaléknyi extra hőmegtakarítást is biztosítanak.

Végezetül burkoljuk le a szigetelést belülről gipszkartonnal vagy lambériával. Ha a gipszkarton álmennyezetbe halogén spot lámpákat tervezünk beépíteni, ügyeljünk arra, hogy a szigetelés és az álmennyezet között legyen legalább 50 cm távolság legyen a túlmelegedés és a tűzveszély elkerülése érdekében.

Az iménti tippek segítségével otthonának tetőtere energiatakarékosabbá válik, csökkentve a fűtési- és hűtési költségeket. A Józan Kft. közreműködésével ez a munka szakértő kezek által valósulhat meg.


Elkalauzoljuk a hírek világában! További friss híreket talál a Kalauz.hu főoldalán! Kövesse a TechKalauz technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Retró bőr ülőke új köntösben

A bennünket körülvevő régi tárgyak sokszor nosztalgikus érzéseket keltenek, különösen, ha gyerekkorunk...

Milyen egy divatos esküvő 2025-ben?

Talán hihetetlenül hangzik, de az esküvőknek is megvan a maga divatja. Míg...

NEXT Fesztivál a Trafóban – Fiatal alkotók és kísérleti formák ünnepe Budapesten

Visszatér a kortárs művészet friss hangjait, a fiatal alkotókat és kísérleti formákat...

Biztonság és kényelem a magasban: a kétoldalas létrák előnyei

A magasban végzett munka során a megfelelő eszközök kiválasztása kulcsfontosságú. Az embereknek...