Frida Kahlo-t senkinek nem kell bemutatni. Vagy… Mégis?!
A festőnő mára a merészség, a kreativitás példaképévé vált, akitől idén júniusig csupán azt a Viva la vida! jelmondatát ismertem igazán, amit egyik utolsó festményére, egy dinnye szeletre írt fel. Az utóbbi években gyakran találkoztam önarcképeivel, így szerettem volna megérteni, hogy mi minden rejlik kultusza mögött. A New Yorkban élő Arianna Davis informatív, szórakoztató, olvasmányos írása nagy segítség volt nekem ebben ezen a nyáron. A tíz fejezetből álló Élj merészen! – Mit tanít nekünk Frida Kahlo könyv tele van sok-sok érdekességgel, az író hol Frida levelezéseiből idéz, hol pedig festményeit elemzi ki.
Egy biztos, akár egyetértünk döntéseivel, nézeteivel, akár nem, Frida mindenben megelőzte a korát! Merész, bátor nő volt, aki szenvedélyesen élt. Megélte fájdalmait, a szerelmet, a művészetet. Nem érdekelték a nőket gúzsba kötő szabályok, stílusával arra bíztatja a hölgyeket, hogy attól lesznek értékesek, hogy vállalják másságukat (például: összenőtt szemöldöküket). A mexikói Frida rengeteget szenvedett, kezdve bántalmazó anyjával. Hat évesen gyermekbénulással küzdött, tizennyolc évesen tragikus buszbaleset érte, amely által alkalmatlanná vált arra, hogy anya lehessen és még hosszasan sorolhatnánk mennyi minden nehezítette szívét. Orvos szeretett volna lenni, ám mivel látta, hogy egészségügyi állapota miatt nincsen esélye ebben a szakmában, orvosi könyvek illusztrálása lett a terve. Innen egyenes út vezetett a festéshez. Több mint kétszáz festményt kreált, amelyek harmada önarckép. Utóbbit azzal indokolta, hogy magát ismeri a legjobban. Frida úttörő volt, ugyanis ő volt az első, aki önarcképeit történetmesélésre használta. A Két szerető egy erdőben művéért fizettek a legtöbbet, amit latin-amerikai festő művéért valaha adtak. Idő kellett, hogy a kultúra befogadja és megértse nagyságát, hiszen halála után lett valóban népszerű… Engem személyszerint megdöbbentett, hogy egykori otthonában, a Casa Azulban vannak a hamvai, ami napjainkban múzeumként működik…
Ebből a Kék Házból szállítottak le egy szeletet Budapestre, amikor a Mai Manóházban megnyílt a Frida Kahlo fotógyűjteménye kiállítás. Frida életében fontos szerepet játszott a fotográfia, nagyapja és apja hivatásos fotográfusok voltak. Gondosan gyűjtött sorozatának egy részét halálát követően évtizedekre (50 esztendőre!) elrejtették a nyilvánosság elől. A Mai Manó Ház tárlatán 241 Frida által nagyra tartott fénykép látható, a művész különböző korszakaiból, azok fontos embereiből.
- Gyökerek;
- A Kék Ház;
- Politika, forradalmak és Diego;
- Megtört test;
- Frida szerettei;
- Fotográfia.
- Man Ray,
- Martin Munkácsi,
- Edward Weston,
- Brassaï,
- Tina Modotti,
- Nickolas Muray,
- Pierre Verger,
- vagy éppen Manuel Álvarez Bravo.
A kiállítás valóban üdítő kikapcsolást nyújt, amelynek 60-90 perces felfedezésével válik nyilvánvalóvá, hogy mennyi festményére voltak nagy hatással a fotográfiák. A tárlat január tizenkettedikéig tekinthető meg, jegyek a helyszínen kaphatók 1800- és 7000 HUF között. Hálás szívvel ajánlom!
Forrás: BSIDE
Elkalauzoljuk a hírek világában! További friss híreket talál a Kalauz.hu főoldalán! Kövesse a TechKalauz technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!