Az talán egyértelmű, hogy egy makettversenyen nem jelenhetünk meg alap, illetve megfelelő, épített környezet nélkül, kizárólag a miniatűr példányunkkal, habár erre is van példa. Azonban, ha egyre jobban elmélyedünk ebben a hobbiban, rájövünk, hogy sokkal realisztikusabb végeredmény érhető el azáltal, ha valamilyen alappal együtt építjük meg a választott remekművet.
Ezen a ponton merülhet fel kérdésként, hogy mégis mi a különbség a Modellfutár kínálatában lévő dioráma és vignetta között?
Történelmileg hű környezet vagy történetmesélés?
A vignettára gondolhatunk egy olyan ábrázolásként, amelynél a makett jelenti a központi témát, de van körülötte valamilyen megépített környezet. Míg a dioráma esetében a járművek, karakterek konkrét történetet mesélnek el a megépített környezet révén.
Például, ha egy motoros a kétkerekűje mellett áll, akkor vignetta, azonban ha sáros környezetben túráztatja kedvenc járművét, netán igyekszik kimenekíteni a sártengerből, az már dioráma.
Mi mindent használhatunk fel alapként?
Rengeteg egyszerű eszköz áll rendelkezésünkre, megfelelő lehet a parafa, a műanyag, de a fából készült alátét is. Lakberendezési áruházakban viszonylag kedvező áron találunk efféle kellékeket, ha esetleg otthon nem lenne. Felhasználhatunk viszont egy régi képkeretet is vagy lámpa talpazatát, igazából a képzeletünk szabhat határt, no meg az ügyességünk.
Azt pedig, hogy mi kerül az alátétre, azaz milyen textúra jelenti a legjobb megoldást, a választott makett életútja dönti el, vagyis a környezet, amelyben használták. Füves terület, netán sivatagi, ismernünk kell, hogy milyen helyszíneken állomásozott, ez alapján könnyen megtervezhetők az egyéb kellékek is, mint például a növények.
Hasznos tippek
Figyeljünk arra, hogy a makett ne legyen nagyobb az alapnál, inkább jóval kisebb legyen, hiszen ez esetben még mindig van rá mód, hogy kitöltsük az üres helyet növényekkel, egyéb kiegészítőkkel.
Ugyanakkor a túlzsúfolt hatás sem tekinthető ideálisnak, ilyenkor az elkészített miniatűr példány kevésbé tud érvényesülni. Ne hagyjuk ki a tervezést, még mielőtt belevetnénk magunkat az alapkészítésbe!
Ez az általános érvényű tipp segíthet, miszerint minden kép tartalmaz egy előteret, egy központi témát és egy hátteret.
Szintén lényeges, hogy hogyan helyezzük el a makettet, azaz milyen irányba nézzen, például balról jobbra, illetve mennyire harmonikus az egész összkép.
Természetesen ezek csupán ajánlások, nincsenek kőbe vésett szabályok, de támpontként szolgálhatnak. Ha viszont versenyre készülünk, mindenképpen érdeklődjünk a szervezőktől, hogy milyen elvárásokat támasztanak, van-e bármilyen megkötés az alapot illetően.
Egy igazán realisztikus remekmű valósághű környezetben helyezkedik el, akár egy történetet is elmesél, hiszen így sokkal inkább megragadhatjuk a zsűri figyelmét, mintha csak magában heverne a makettünk.
Elkalauzoljuk a hírek világában! További friss híreket talál a Kalauz.hu főoldalán! Kövesse a TechKalauz technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!