Egy új vagy éppen használt autó vásárlásának egyik legnépszerűbb módja a lízing konstrukció. Kedvező, rugalmas feltételeket kínál ahhoz, hogy akár 24-48 órán belül megkapjuk a kívánt összeget és megvegyük a kinézett járművet. Természetesen egy fontos kérdés az ügylet során, hogy mekkora hitelt vehetünk fel.
Az önerő mértéke fontos kérdés
Egy autólízing kalkulátor sokat tud segíteni az előzetes tájékozódásban, ami a Lizingo.hu oldalán is elérhető. Ha viszont pontos kalkulációt és ajánlatot szeretnénk kapni, akkor mindenképpen vegyük fel a kapcsolatot a szakemberekkel.
A lízing esetén önerő megfizetésére is szükség van, ami mindig az autó teljes vételárának legalább a 20%-a lesz. Ezt nevezik más néven még kezdő lízingdíjnak. Ebből következik, hogy a jármű vételárának maximum 80%-át tudja meghitelezni a bank.
Ez akkor érhető el, ha a kiválasztott autó nem a nagy értékvesztésű típusok közé tartozik, az Eurotax-érték is eléri vételárat és az ügyfél hitelképessége is stabil. Az értékvesztésről érdemes bővebben is beszélni. Ezalatt azt értjük, hogy az újkori árához képest, az életkorának előrehaladtával mekkorát veszít az értékéből. Minél nagyobb egy autó újkori értéke és minél inkább a luxuskategóriába tartozik, annál inkább valószínű, hogy nagy értékvesztésű autónak fog minősülnek.
Az ügyfélnek és a banknak egyaránt az a jó, ha a jármű a futamidő minden időpillanatában többet ér, mint amennyi a rajta lévő tartozás. Ha bármilyen nem várt esemény során zökkenőmentesen kell lezárni a lízinget, akkor az ügyfél még vissza is fog kapni valamennyi pénzt az autó aktuális piaci értékéből, ha nem tudja vagy nem akarja fizetni tovább a hitelt.
Egy nagy értékvesztésű jármű esetében, hosszú futamidő mellett könnyen előfordulhat, hogy többet veszít az értékéből havonta, mint amennyi a tőketörlesztés. Erre a helyzetre a megoldást az jelenti, ha a jogszabályban rögzített 20% önerőnél magasabb, akár 30% vagy 40% önerőt fizet be az ügyfél.
Melyik kategóriába milyen autók tartoznak?
A 20% önerő reális cél lehet egy Opel Astra, Ford Focus vagy Suzuki modell esetében. Ezek nagyon keresett típusok, könnyű őket eladni és az értéküket is jól tartják még hosszú évek távlatában is. Ez azért is fontos, mert ha egy ügyfél nem fizet, akkor az értékesítésből származó összegből lehet rendezni a bank felé a tartozást.
A 30% önerő általában egy BMW 5-ös, 7-es, egy Audi A6, A7, A8 vagy Mercedes E vagy S osztály esetében jellemző. A ritkább, nagy értékű Maserati, Bugatti, Ferrari vagy egy 6000 köbcentis Audi A8-nál már 40-50% is lehet az önerő.
A hitelképesség is számít
Az önerő mértékét befolyásolhatja azt is, hogy az igénylőnek milyen a hitelképessége. Hiába alacsony az értékvesztése a járműnek, ha a jövedelmünkhöz nem feltétlenül igazodik reálisan a hitelcél, akkor csak magasabb önerővel működhet az ügylet. Természetesen a pontos számokat csak úgy kaphatjuk meg, ha felvesszük a kapcsolatot egy szakemberrel és ajánlatot kérünk.
Elkalauzoljuk a hírek világában! További friss híreket talál a Kalauz.hu főoldalán! Kövesse a TechKalauz technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!