hétfő , 25 november 2024
Kezdőlap Tech Mi jellemzi a minőségi fényt?
Tech

Mi jellemzi a minőségi fényt?

323
minőségi fény

A minőségi fénynek vannak olyan jellemzői, amelyeket jó, ha te is ismersz. Miért? Mert nem minden fény megfelelő: lehet, hogy nem tesz jót a szemnek, vagy nincs tekintettel az éppen általad végzett tevékenységre.

A minőségi fény jellemzői

Mivel a gyártók egyre több információt tüntetnek fel a termékeik csomagolásán, így a megfelelő fényforrás kiválasztásában hathatós segítséget nyújtanak. Vegyünk egy egyszerű példát: az Alkonylámpa kínálatából válogatva a mennyezeti lámpák közül kijelölöd a neked tetszőt, majd LED-es fényforrást keresel hozzá (hacsak eleve nem rendelkezik vele).

A fényforrások és a beépített LED-es lámpák termékleírásában vagy a csomagolásán vannak kötelezően előírt elemek – ilyen az energiacímke -, de ezek mellett egyre több mérőszám is segít az eligazodásban.

Az állítható színhőmérséklet (CCT) jelentése

A Kelvinben megadott fehér fény színhőmérséklete egy 1800-16000 Kelvin közötti skálán mozog: minél nagyobb egy fényforrás színhőmérsékletének az értéke, annál fehérebb és hidegebb a fénye. Színhőmérséklet szempontjából három alapvető kategória különböztethető meg: a meleg fehér, a természetes, illetve a hideg fehér fények.

  • 2700 és 3500 Kelvin között meleg fehér fényről beszélhetünk – a fényforrások fénye sárgás, narancsos, ez áll a legközelebb a hagyományos, wolframszálas izzók fényéhez. A pihenés, kikapcsolódás színe, ezért általános fényforrásként ajánlott a nappaliba, a gyerekszobába, valamint a hálószobába.
  • 4500 és 6500 Kelvin közötti értéket képviselnek a természetes fehér színhőmérsékletű izzók, amelyeknek a fehér vagy kékes fénye áll legközelebb a nappali fényhez. Alkalmas munkához, főzéshez, tanuláshoz. Nagymértékben segíti a koncentrációt, és ébren tart.
  • A 6500 Kelvinnél magasabb színhőmérsékletű hideg fehér fények kékes árnyalattal rendelkeznek, az otthonunkban való használatuk azonban akár zavaró is lehet. Elsősorban az ipari helyiségekben vagy egészségügyi intézményekben alkalmazzák.

Mi a színvisszaadási index (CRI)?

A színvisszaadási index egy 0 és 100 közötti skálán méri a LED-es izzók színvisszaadásának a napfényhez való hasonlóságát. A színvisszaadási index értéke minél magasabb, annál valósághűbbnek tűnnek a színek a fényforrás általi megvilágításban. A napfény CRI értéke 100, a LED-es fényforrások 90-95 körüli CRI indexe már kiemelkedően jónak számít.

Mi a káprázási érték (UGR)?

A kellemetlen, vibráló érzés a túlságosan intenzíven bevilágított helyiségekben tapasztalható. Ennek mérésére alkalmas az az 5-40 közötti skálán mozgó UGR káprázási mutató, ahol a kis érték kis csillogást, míg a nagyobb érték a szem számára kellemetlenebb káprázást jelent. A túl erős káprázás negatív következményeként kialakulhat szemfáradtság és koncentrációcsökkenés, csökkent munkaképesség, ingerlékenység és fejfájás is.

A minőségi fény és fényviszonyok megteremtése alapvető feladat ahhoz, hogy hatékony világítási rendszert hozzunk létre. Érdemes odafigyelni a részletekre!


Elkalauzoljuk a hírek világában! További friss híreket talál a Kalauz.hu főoldalán! Kövesse a TechKalauz technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Érkezik a HONOR MagicPad2

December elején Magyarországra is érkezik a HONOR MagicPad2, a HONOR legújabb tabletje,...

A televíziózás új korszakát hozzák el a Samsung AI TV-k

A technológia rohamos fejlődése miatt egy-egy tévé beállításához néhány évvel ezelőtt még...

Az automata ajtók világa: innováció és kényelem

Az automata ajtók szépsége abban rejlik, hogy szinte észrevétlenül teszik könnyebbé mindennapjainkat....

iRobot Roomba Combo 10 Max robotporszívó

Egy új korszak kezdetét is jelentheti az iRobot számára, hogy 2024. nyarán...